A Facebookon terjedőben van, hogy az ellenzéki képviselőknek -- mármint annak a néhánynak, aki egyáltalán bekerült -- nem kellene átvennie a mandátumát, nem kellene elkezdenie a munkát a nemzeti Parlamentben.
Tény, hogy a kétharmad mellett pusztán biodíszletté válnak az ellenzéki képviselők, de -- mit nyernek azzal, hogy elkezdik a parlamenti munkát és mivel jár ha nem?
Legitimáció
Sokan vallják azt, hogy az ellenzék ilyen esetekben a jelenlétével legitimálja a törvényeket. Tény, hogy az ellenzék nem tud sok mindent tenni, az Alaptörvény értelmében a kétharmad és a háromharmad között nincs különbség.
Mellesleg ezért létezik még papíron KDNP: Orbán így kifelé nem egypárti kétharmadnak, hanem bizony koalíciós kormánynak adja el magát. Már ha valaki még beveszi ezt a mesét.
Ám ebből is látszik, hogy a legitimációs dolog csak mese: Orbán akkor sem hozna érvénytelen törvényeket, ha az ellenzék nem veszi át a mandátumát.
Egyeseknek pénzkérdés
Az tény, hogy nekik ez pénzkérdés. Persze ha valaki milliárdos, mint Gyurcsány Ferenc, neki ez nem számít, de a többieknek tényleg a meleget jelenti az átvett mandátum. lehet hogy tényleg fájdalmat okozna nekik visszaszokni a reggeli keléshez, a főnökökhöz, a munkához. Ám minden bizonnyal vannak olyanok, akik azért nem mennek vissza dolgozni mert tényleg nagy a pofájuk és szeretnék szabadon járatni,vagyis tényleg Parlamentbe valók.
Mellesleg én is ilyen vagyok. Mármint nem a Parlamentbe való, csak olyan, aki hangoztatja a hülye véleményét. Az eltévedt demokrata csak azért nem zár be e csúfos bukás után, mert jólesik levezetni a frusztrációimat.
Amúgy meg tiszta képmutatás elvárni azt, hogy az ellenzéki képviselők tegyék meg azt, amit mi sem merünk. Hisz mi sem hagyjuk abba a munkánkat, befizetjük az adóinkat, akkor is, ha tudjuk, hogy mind az utolsó fillérig a Fidesz költi el azokat.
A kérdezés joga
Több dologról önként és dalolva lemondana a parlamenti munkából kimaradó ellenzék, s ennek Orbán Viktor nagyon örülne. Legfontosabb, hogy lemondana a kérdezés jogáról. Lemondana arról, hogy kötelezően meghallgassa a véleményét az a néhány kormánypárti képviselő, akit büntetésből bezavarnak a terembe -- vagy eltévedtek, vagy nem találtak maguknak kint ülőhelyet? --, hogy az ellenzéki hőzöngéseket meghallgassa. Ez az egyetlen joga maradt a képviselőknek, badarság lenne erről lemondani.
A különvélemény is fontos
Ellenvéleményeket csak azok fogalmazhatnak meg, akik az Országgyűlés tagjai. Ugyan látványosan az utcán is el lehet küldeni a kormány pártot melegebb éghajlatra -- amit nyaralás címén meg is tesznek, csak sajnos visszatérnek -- ám az utcai politika végképp nem kötelezi a kormányt semmire sem. Egyszerűen hőzöngésnek minősítik és kész.
Persze jó lenne, ha a parlamenti és az utcai különvélemény egybe esne, és végre a politikus az utca véleményét közölné odabent. Az lenne igazán látványos, ha a 64-65 képviselő szavazatát 64-65 ezer, vagy még annál is több Kossuth téri tüntető támasztaná alá. De ebben már nem tudok hinni.
Bizottsági munka
Ha már különvélemény: ha nem vagy parlamenti képviselő, akkor nem vehetsz részt bizottságokban és nem értesülhetsz ideje korán a kormány újabb őrült és piszkos ötletéről. Nem lesz különvéleményed és tiltakozni is csak azután tiltakozhatsz, hogy abból törvény lett. És ne legyen illúziód: ellenzék nélkül a bizottságokban a javaslatok csak annyi időt töltenek, míg az elnök rá nem üti a parlamenti vitára alkalmas pecsétet. Ad-abszurdum teljesen szabályosan lehet egy reggeli ötletből délutánra végrehajtható törvény.
Konlúzió
Nincs értelme arra biztatni, hogy ne vegyék át a mandátumokat, kivéve ha egyéb külső tényező is szól mellette (mint Karácsony esetében, aki nem akar Zuglóban időközi polgármesterválasztást). Az ellenzéknek ki kell használnia azt a kevés mozgásterét, lehetőségét, ami neki adatott.
És persze az sem árt, ha kamerák mutatják, hogy milyen az, amikor szembesülnek a maguk teremtette tehetetlenséggel és feszengnek, mikor a kétharmad beléjük fojt bármit.