Palkovics álomtitkár úr kénytelen kelletlen elismerte, hogy az új felsőoktatási törvény direkte a Közép-Európai Egyetemre, a CEU-ra van hatással. Tulajdonképp az összes többi egyetem már most megfelel a törvénynek.
Vajon tényleg arról van szó, hogy olyan kis apróságot szeretnének tisztázni, ami egyetlen egyetemet érint? Esetleg a CEU oly hanyag és lusta, hogy utolsóként vesz át valami olyasmit, amit a többiek már jó előre megléptek?
Szó sincs róla. Sokkal inkább arról van szó, hogy a CEU az egyetlen olyan intézmény, ami valódi kultúrmissziót lát el. A CEU nem csak Budapestnek, vagy Magyarországnak fontos, hanem az egész közép-európai régiónak, mert ez az egyetlen olyan egyetem, ahol úgy ismerheted meg, mit gondolnak a világ másik oldalán, úgy szerezhetsz ismereteket egy multikulturális környezetről, hogy nem kell végérvényesen kiszakadni a környezetedből. Nem véletlen, hogy Vilnius már bejelentkezett az egyetemért. Ráadásul a CEU az egyetlen olyan magyarországi felsőoktatási intézmény, ami ugyanolyan - vagy nagyobb - arányban vonzza a külföldi hallgatókat is, mint a magyarokat.
A felsőoktatási törvény pedig pont ezt a kultúrtranszfert szeretné korlátozni.
Valljuk be, ha egy hasonló törvényt Románia alkotna meg és a Sapientia Egyetem lenne a célkeresztben, akkor Orbán Viktor lenne a legelső, aki nekiesne a román kormánynak. (Ne feledjük a Sapientia Romániában működő magánegyetem, aminek nincs magyarországi campusa, mégis magyar költségvetési támogatásból él.) Itt is erről van szó - csak épp nem nemzet kultúráját, hanem egy egyetemes gondolatok, a hidak társadalmát terjesztő misszióról van szó.
S ha a CEU megszűnik, akkor mi következik? Leállítják az ösztöndíjakat? Illegális lesz a Fullbright ösztöndíj, az Erasmus? Vagy a Fidesz vezérkar, mint egy hisztis ovis elégedetten hátradől, miután sikerült egyszer véletlen megpofoznia az apját?
A másik értelmezés igazán konteó szagú, de az Orbán kormány nem egyszer a legvadabb konteókat is megvalósította - lásd nyugdíj pénzek elkötése.
A CEU elleni támadás másik oldala talán az, hogy az Orbán kormány meg van sértve: Viktor hiába tett hitet mindenki előtt Trump elnöksége mellett, mégis azzal kell szembesülnie, hogy az amerikai elnök még csak nem is fogadja. (Bezzeg Merkel asszonyt...) A bilaterális megállapodás megkötésének korai hangoztatása talán egy üzenet Washingtonnak, hogy ideje lenne leülni a világpolitika újabb hisztis kisgyerekével tárgyalni - s nyomás a CEU vezetőin, hogy juttassák be Viktorkát a Fehér Házba.
A lényeg az, hogy egy egyetemet, ami egyedüliként képviseli Magyarországot az oktatás európai térképén felesleges szétverni. A kormány azon tagja(i) - például a szóvivő Kovács Zoltán - aki nem védi meg saját Campus-át legyen szíves a diplomáját is visszajuttatni a CEU-nak.